5 kroków do tu i teraz. Jak to jest być obecnym we własnym życiu

Żyć w tu i teraz? Modne hasło, które nie wiele mówi. Być obecnym ? A co jest w tym trudnego, skoro żyjesz to jesteś obecny. A jednak można przeżyć życie nie będąc obecnym zupełnie.

Obecność to bycie uważnym na siebie i innych. To wiedza na temat własnych potrzeb, umiejętność usłyszenia ich i zaspakajania , a także umiejętność słyszenia i widzenia potrzeb innych oraz adekwatne odpowiadanie na nie.

Słyszenie własnych potrzeb to podstawowa umiejętność, z którą rodzi się każdy mały człowiek, ale w toku rozwoju skutecznie wytraca tą umiejętność. To powoduje, że zamiast robić to co jest dla niego niezbędne i ważne, robić to co wydaje mu się że powinien zrobić, ale robi zupełnie coś przeciwnego.

Niemowlak zawsze wie, kiedy jest głodny i w jasny sposób to komunikuje. Zresztą krzyku głodnego malca nie da się w żaden sposób stłumić.  A co robi dorosły siedząc za Wigilijnym stołem – mówi i myśli – a jestem objedzony – a co robi – zjem jeszcze tylko mały serniczek.

Tak to jest z naszą uważnością na siebie i własne potrzeby. Zamiast robić coś co nam służy robimy coś zupełnie przeciwnego. Szkodzimy sobie, występujemy przeciwko sobie, krzywdząc się zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Nauka życia w tu i teraz to nauka obecności we własnym życiu, powrót do podstawowej umiejętności. A zacząć można od następujących kroków :

  1. Zatrzymaj się !!!!
  2. Zobacz co widzisz
  3. Powiedź : Kim jesteś w tej sytuacji ?
  4. Odpowiedź sobie na pytanie : Co Ja tu robię ?
  5. I przyjrzyj się sekwencji pytań : Co czuje? Czego chce? Po co Mi to ? Co Mi to robi?

 

To początek drogi do bycia w tu i teraz i odkrywania swoich potrzeb. A to świetny start do poznawania siebie, budowania świadomości i zmiany w dobrym kierunku.  To czas na to, żeby dowiedzieć się kim jestem, czego chce, co jest dla mnie ważne.

 

Interesujące?

Zapisz się na newsletter aby nie przeoczyć kolejnych wpisów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.