Case Clinic – narzędzie pracy innowacyjnych zespołów

 Żyjąc w czasach VUCA, kiedy wszystko jest nieprzewidywalne i niepewne a sposobem na poradzenie sobie z trudnościami jest poszukiwanie integralnych i procesowych strategii wykorzystując  (complexity) proste i trafne rozwiązania złożonych problemów ( simplicity)  potrzeba właśnie takich narzędzi jak case clinic. To narzędzie pracy innowacyjnych zespołów,  które szukają rozwiązań adekwatnych do potrzeb sytuacji, ludzi, społeczności.  To narzędzia proste a za razem bardzo skuteczne.

W moim odczuciu jest kilka powodów dla których warto korzystać z tego narzędzia. Sama doświadczyłam pracy z tym narzędziem, brałam udział w eksperymentalnych grupach, ale miałam też okazję obserwować podczas szkoleń i warsztatów jak działa u innych. To co powoduje, że jest skuteczne w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań to przede wszystkim jego formuła.

  • W trakcie korzystania z tego narzędzia pracuje kilka osób. Praca odbywa się grupowo co zwiększa zaangażowanie każdego z członków zespołu w daną sytuacje problemową czy wyzwanie . Co dwie głowy to nie jedna, a tu można powiedzieć, że tych głów jest kilka. To mogą być osoby związane z daną sytuacja, ale nie tylko. Perspektywa kogoś z zewnątrz jest też bardzo mile widziana. Zatem różne konfiguracje osobowe są możliwe.
  • W swoim założeniu case clinic nakierowane jest na poszukiwanie nowych rozwiązań. To narzędzie powstało z myślą o twórczym rozwiązywaniu problemów i generowaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań.
  • W trakcie doświadczenia generowane jest wiele informacji, poszukiwane są różne perspektyw danej sytuacji, problemu w krótkim czasie. W trakcie doświadczenia pracuje nie tylko osoba, która podrzuca temat, ale wszyscy uczestnicy. Generowane jest w krótkim czasie wiele ważnych informacji.

 

  • Uczestnicy mają szanse usłyszenia siebie i otrzymania informacji zwrotnej od siebie nawzajem. W trakcie pracy jest miejsce na feedback, podzielenie się nie tylko opiniami, odczuciami ale również wyobrażeniami.

 

  • Uczestnicy wspólnie generują listę rozwiązań
  • Narzędzie jest ustrukturyzowane co pozwala osadzić go w ramach czasowych
  • To co mocno odróżnia narzędzia od innych to czas na ciszę, czas na pauzę. To moment zatrzymania, który pozwala na kontakt z tym co ważne, pozwala zauważyć kwintesencje sytuacji czy problemu, sięgnąć do sedna, usłyszeć rzeczywistą potrzebę.

Narzędzie Case Clinic świetnie sprawdza się do pracy w organizacjach sformalizowanych ale również w grupach nieformalnych, można stosować go również do wsparcia jednostki. .

Czy wszystkie zespołu mogą stosować to narzędzie?

Tak, choć jego skuteczność wzrasta wraz ze świadomością uczestników. Im więcej zaufania w zespole tym lepsze efekty. Ważna jest też umiejętność udzielania konstruktywnej informacji zwrotnej. Uczestnikom przydaje się też korzystanie z prawej półkuli. Praca kreatywna, wykorzystanie obrazu, metafory i barwnych opisów wspierają innowacje. To co podnosi efekty to również umiejętność słuchania i otwartość na różnorodność.

Zapraszam do doświadczania narzędzia !

Case clinic to narzędzie stworzonego przez Otto Scharmera, twórcy „teorii U” z MIT.

Interesujące?

Zapisz się na newsletter aby nie przeoczyć kolejnych wpisów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *