Czego boją się managerowie oddając odpowiedzialność ?

W jaki sposób stworzyć samodzielny zespół?

Samodzielne zespoły wypełnione są osobami, które czują się odpowiedzialne za powierzone im zadania czy role. Odpowiedzialność to temat bardzo ciekawy i złożony. Wraz z moimi klientami pracuje nad tym by mogli rozwijać swoje organizacje w stronę odpowiedzialnych zespołów, bo to kolejny krok do samozarządzania. Aby to uczynić potrzebne są między innymi zaufanie, umiejętność udzielania feedbacku, ale też sporo kompetencji coachingowych aby towarzyszyć w uczeniu się na błędach. Druga strona lustra to oddawanie odpowiedzialności. Zastanawialiście się kiedyś….

Czego boją się managerowie oddając odpowiedzialność ?

Jednym z elementów w ramach warsztatów, które prowadzę wspierając liderów w kierunku partycypacyjnego stylu zarządzania jest właśnie praca nad zagadnieniem odpowiedzialności. Często wówczas pytam managerów o to jakie są korzyści widzą z oddawania odpowiedzialności, ale również o to jakie towarzyszą im obawy. I co ciekawe często to właśnie obaw jest znacznie więcej niż korzyści. Paradoks sytuacji polega na tym, że wielu managerów narzeka na to, że ma nie samodzielny zespół. Mówi o swoim przepracowaniu, przeładowaniu obowiązkami czy odpowiedzialnościami, ale jednocześnie Ci sami managerowie widzą w oddawaniu odpowiedzialności więcej zagrożeń niż korzyści.

Oto kilka z nich:

  •  posądzenie o zrzucenie odpowiedzialności
  • utrata kontroli
  • obawa prze utratą stanowiska, kompetencji
  • gorsza jakość wykonanej pracy, mogące się pojawić błędy
  • trudności w kontakcie z interesariuszem
  • brak informacji oraz wpływu na zadanie
  • duża inwestycja czasu ponieważ trzeba zrobić dwa razy tą samą pracę.

Mając przed sobą wypisaną listę zagrożeń i korzyści pracujemy nad tym z czego wynika tak duży strach przed oddaniem odpowiedzialności. Jak go redukować i jak skutecznie przekazywać odpowiedzialność by druga strona nie miała poczucia zarzucania zadaniami. Nie jest to proces łatwy, a już przede wszystkim szybki. Jednak jest to proces, który prowadzi do stworzenia zespołu pracującego odpowiedzialnie i samodzielnie.

Interesujące?

Zapisz się na newsletter aby nie przeoczyć kolejnych wpisów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.