Turkusowa gwiazda jako organizacja

Organizacja Turkusu czyli słów kilka o samoświadomym biznesie

Organizacja Turkusu czy Turkusowe organizacje to nowy model zarządzania. Frederic Laloux wydając swoją książkę nie spodziewał się, że taki spowoduje  wpływ na otoczenie. Dzieląc się swą wiedzą, refleksją, doświadczeniami i obserwacjami opisał nowy możliwy model zarządzania, który opiera się na trzech głównych zasadach :
• Samozarządzanie
• Ewolucyjny cel istnienia organizacji
• Pełnia.

Kiedy myślę o swoich klientach i ich potrzebach rozwojowych to pytania, które najczęściej słyszę to:
• Jak sprawić, żeby ludzie byli bardziej zaangażowani ?
• Co robić z tym nowym pokoleniem, które nic nie umie i nie szanuje sobie pracy?
• Jakie ma Pani nowe narzędzia, które podziałają tak by ludziom się bardziej chciało?
• Czym mnie Pani zaskoczy?

Otóż Panowie i Panie zaskoczę i nie :). Recepta jest prosta, a doświadczenia przebadanych organizacji pokazują, że jest to możliwe. Wystarczy oddać odpowiedzialność ludziom i spowodować aby poczuli współwłasność i współodpowiedzialność za własną organizację.
Tak – mówią Ci, którzy chociaż teoretycznie rozumieją taką zależność – to przecież oczywiste tylko jak to zrobić? A to już wymaga pracy nad własnym ego, nad zaufaniem do siebie i innych, nad gotowością i otwartością do zmiany. To praca nad uwolnieniem swoich przekonań, nad pozbyciem się blokad wynikających z doświadczeń pracy w hierarchicznych organizacjach.
Kto gotowy jest na to, żeby pracować w organizacji w której nie ma hierarchii? W organizacji, które funkcjonują samozarządzające się zespoły? W organizacji w których nie ma funkcji managerskich?
Zapraszam do wspólnej pracy i doświadczania zmiany w kierunku turkusu. Bo z kim o tym nie rozmawiać i poszukiwać nowych rozwiązań jak nie z coachem . I nieustannie polecam pozycję Pracować Inaczej. Czytam ja na okrągło i nie przestaje ją odkrywać. Wciąż znajduje kawałki, które inspirują mnie do zobaczenia głębiej, inaczej i do poszukiwania drogi poza Turkus.

Interesujące?

Zapisz się na newsletter aby nie przeoczyć kolejnych wpisów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.