Zacznij od słuchania

Teoria U, którą stworzył Otto Scharmer z Presencing Institute w MIT jest mi szczególnie bliska. Lubię prostotę i taka właśnie jest ta teoria – prosta. Za każdym razem zadziwia mnie jednak fakt, że choć jest taka prosta to zrozumienia jej i doświadczania w pełni nie da się uzyskać, prosto , szybko czy od razu.

W ramach doświadczania i ćwiczenia większej swojej obecności i uważności Otto wraz ze swoją ekipą zaproponował szereg ćwiczeń, narzędzi, które pozwalają doświadczać obecności każdego dnia. Postaram się zacząć od tego co pozwala zrobić pierwszy krok w doświadczeniu obecności czyli od umiejętności słuchania.

Słuchanie jest podstawowym źródłem turkusowego przywództwa. Żeby słyszeć potrzebna jest Ci umiejętność zbierania danych, słyszenia siebie i innych, umiejętność usłyszenia faktów ale także słyszenia tego co mówi cały system w którym się znajdujesz. To co jest też ważne to otwarcie na emocje własne i inne, umiejętność wczucia się w różne sytuacje i usłyszenia tego co komunikują.

To co najczęściej potrafimy zrobić to słuchać na pierwszym poziomie. A co to oznacza?

Pierwszy poziom – ZBIERANIE DANYCH

Słuchanie na poziomie pierwszym to zbieranie danych w taki sposób aby potwierdzić własne przekonania, opinie czy doświadczenia na temat zaistniałej sytuacji. Jest to słuchanie wybiórcze nastawione na pozyskanie informacji  w celu potwierdzenia własnych sądów.

Znacie ten moment kiedy macie jasno określone zdanie, podjętą decyzje, jasno sprecyzowany sposób myślenia i jedyny cel to potwierdzenie że to jest najlepsze rozwiązanie. Całą energie skupiamy wówczas na tym, że znaleźć potwierdzenie własnych sądów a nie słuchać tego co dana sytuacja niesie. Ja spotykam się często z takim podejściem u mało doświadczonych handlowców. Zamiast słuchać czego potrzebuje koncentrują się na tym, aby pokazać mi że to co oferują jest najlepsze. Może i jest dobre ale pytanie czy dla mnie.

Pracując w środowisku profesjonalnych coachów, doświadczonych managerów spotykam się również często z drugim poziomem słuchania.

Drugi poziom – SŁUCHANIE FAKTÓW

Słuchanie na drugim poziomie to umiejętność nie tylko słyszenia tego co jest nam znane ale też umiejętność słyszenia informacji różnych od tych, które do tej pory znaliśmy. Jest to umiejętność zauważenia i zaakceptowania, że coś może być różne od tego czego się spodziewaliśmy. Słuchacz który używa drugiego poziomu jest zainteresowany opinią innych osób, również tymi, które są odmienne od jego opinii. Ciekawią go różnice, rozbieżności.

Ten sposób słuchania cechuje innowacje, bo dzięki badaniom niezgodności pomiędzy tym co znane a tym co sprzeczne od tego co znamy do tej pory powstają nowe pomysły.

 

Obserwując na co dzień pracę managerów zauważam, że taka umiejętność pozwala rozwijać zespół, tworzyć przestrzeń na nowe rozwiązania, pobudzać kreatywność i budować większe zaangażowanie współpracowników. Często dostaje pytanie od managera – w jaki sposób mam zwiększyć zaangażowanie moich ludzi? – a ja odpowiadam  – zacznij od słuchania.

Interesujące?

Zapisz się na newsletter aby nie przeoczyć kolejnych wpisów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.